Bérce

Bérce

… suchost, suchost a suchost 

A navíc mechanické dráždění kalhotami, okrajem bot. A aby to nebylo málo, tak zapářka pod gumou ponožek nebo pod kompresívními punčochami a dráždění kůže nad křečovými žilami nebo díky dlouhodobým otokům bérců (zvláště u obézních lidí)

Je nutné o tuto opomíjenou část (stejně jako záda a hýždě) pečovat. Zvláčňovat klidně s Indulonou, dbát na předcházení poranění, nosit volné měkké bavlněné obečení. Pokud se holíme, promazat ihned po holení s krémem a ne si hned po oholení obléci elasťáky a jít běhat nebo cvičit... pupínky podobné zarostlým chloupkům nás neminou. Jinak přiměřený pohyb je pro zdraví nejenom našich bérců a kůže velmi důležitý. Všimli jste si, jak mají cyklisté štíhlé nohy v místě kotníků ? Je to dáno pohybem, který je příznivý pro „vymasírování“ otoků směrem zdola nahoru k srdci. Lidé trpící cévním onemocněním by se ohledně doporučené fyzické aktivity měli poradit s lékařem pečujícím o jejich cévy.

Co se týká kožních potíží bérců, nejčastěji se zde setkáme s "ekzémem" (viz obrázek vlevo) nebo "lupénkou" (obrázek vpravo).