Co možná nevíte

V posledních letech ubyly bez náhrady v naší oblasti (Liberec, Jablonec nad Nisou, Stráž pod Ralskem) tři kožní ordinace. Navíc jedna z lékařek ukončila smlouvu s Vojenskou zdravotní pojišťovnou. Takže pro klienty Vojenské zdravotní pojišťovny ubyly kožní ambulance čtyři. To už je znát. Pokaždé se pacienti z ordinace, která ukončila provoz, rozptýlili do dalších fungujících ordinací. Namítnete, že to takhle nejde donekonečna? Myslím si totéž..

Ptáte se, jakým způsobem je organizována dostupnost péče o kožní pacienty v našem regionu? (platí to zajisté i pro zbytek ČR a ostatní odbornosti). 

Žádným. 

Počet ordinací a způsob jejich práce je dán čistě historicky. Prostě buď po daném lékaři, který ukončil praxi z jakéhokoli důvodu, se přihlásí jiný lékař, anebo se prostě nepřihlásí. Ordinace pak zůstane prázdná a vy pacienti si hledejte náhradu - některou z dosud fungujících ordinací. Myslíte si, že někdo zjišťuje, jaká je skutečná potřeba zdravotní péče? Obávám se, že nikdo. Máte právo na volbu lékaře ze zákona. Ale k čemu je vám to platné…Logicky nastane jednou moment, kdy se zhorší dostupnost zdravotní péče z důvodu přeplnění stávajících ordinací. 

Nevím, co je víc alarmující, jestli zmíněná nesystémovost zdravotní péče anebo to, že mladší lékaři o tuto práci nestojí... asi obojí. A pravděpodobně obojí spolu souvisí.

Mezi další speciality (ne)organizace našeho zdravotnictví patří způsob úhrady zdravotní péče. 

Myslíte si, že způsob úhrady závisí na množství a kvalitě provedené práce lékařem?

V žádném případě. 

Úhrada je opět je dána pouze historicky. Tedy každý lékař je ohodnocen letos podle ceny své práce, kterou odvedl 2 roky nazpět. 

To znamená, že cena práce mezi lékaři se může značně lišit a také cena práce jednoho lékaře u pacientů různých pojišťoven se odlišuje!!!  A přitom se jedná o stále stejnou práci stejného doktora! Logiku v tom nehledejte, protože tam NENÍ. 

I když lékař pracuje srdcem a s nasazením pro svoje pacienty, frustrace ze způsobu, jak je jeho práce hodnocena, se jednoho dne dostaví. Nejedná se o absolutní čísla. Nad nějakou tou nezaplacenou prací lze mávnout rukou (I když by mě osobně zajímalo, kolik dalších profesí takto mávne.) 

Jde o princip.

Způsobem úhrady je lékař manipulován k tomu, aby moc nepracoval (!) a také, aby zvýhodňoval nebo naopak upozaďoval pacienty různých pojišťoven!

I když je ten daný lékař morálně na výši, uvědomuje si to a nechce těmto tlakům podléhat, stejně tyto faktory působí na nevědomé úrovni!

Úplně nejvýhodnější pro ambulantního lékaře v současně špatně nastaveném systému je:

Hlídat si počet pacientů ošetřených během jednoho roku a tento počet v žádném případě nezvyšovat. Pojišťovny lékaře totiž potrestají jen částečnou úhradou za výkony provedené u těchto pacientů, které lékaři ošetřili oproti 2 letům nazpět navíc.

Proti tomuto hloupému principu stojí fakt zvyšujícího se počtu pacientů..lékař se dostává do kleští.

Dále: není výhodné, aby pacienti chodili na kontroly - tedy například převazovat bércové vředy moc často. Protože to lékaři zvyšuje "průměr na rodné číslo" (daný samozřejmě historicky, ne logicky) a pojišťovna opět to navýšení nezaplatí. 

A že si to někteří lékaři skutečně hlídají jim nelze mít za zlé. Například pacientům přicházejícím v listopadu nebo v prosinci prostě řeknou, že už je neberou a žádné výkony jim neudělají. Basta. Běžte si, kam chcete. Anebo na mou otázku položenou konkrétnímu pacientovi, proč na kontrolu nepřišel do stejné ordinace, kde ho vyšetřili poprvé, mi pacient odpovídá :"Řekli mi, ať už nechodím."

Dále: není výhodné se starat o starší a hodně nemocné pacienty, kteří vyžadují nákladnější léčbu. Opět lékař dostane pokutu, tentokrát že léčil draze a příliš pacienty vyšetřoval, a tím pojišťovně vytvořil náklady navíc. 

Ale pozor ! Lékař má to úžasné právo podávat námitky. Klidně donekonečna. Většina lékařů, které znám osobně, žádné námitky nepíše. Prostě nad tím mávnou rukou, je to příliš stresu a práce navíc. Že jim to sníží referenční hodnoty za 2 roky, takže dojde ke zvětšení této nevýhody? Přesně tak. Že se tím podílejí na udržování stávajícího systému? Přesně tak. Ale kde brát na to sílu ?

Mimochodem, už vznikají firmy, které na tomto systému vydělávají- pomáhají lékařům vymáhat peníze nezaplacené pojšťovnami. 

Přijde vám to už příliš? 

Mně taky. 

Oslovila jsem nedávno jednu z pojišťoven s cílem ji informovat o stávající situaci v našem regionu.

Odpověděli mi velmi korektně, že to vědí.

Lékařů u nás ubývá a mladí nejeví o toto krásné povolání zájem. Nedivím se jim. Nikdo dobrovolně nestojí o klacky házené pod nohy. Nicméně opakuji:

To, co odrazuje mladé lékaře (a naopak pobízí je k odchodu do zahraničí), nejsou především peníze, ale způsob, jakým s nimi zachází systém. 

Perlička pro zajímavost - kožní lékařství jako obor patří mezi méně lukrativní medicínské obory. Poměrně velký počet kožních lékařů se zaměřuje na mnohem lukrativnější tzv. korektivní dermatologii neboli na pojišťovnách nezávislou komerční činnost. Žádné dohadování s pojišťovnami ani přebujelá administrativa, pocit nespravedlosti atd., prostě peníze na ruku a hned…Tito lékaři se také podílejí na relativním nedostatku lékařů v běžných ordinacích.

Za sebe mohu říct:

Svůj způsob práce nechci měnit a nechci se nechat znechutit. Nadále si přeju být k dispozici svým pacientům a nehledět na to, zda je to pro mě více či méně výhodné. 

A ještě k našemu zdravotnictví- to, že patří k nejkvalitnějším a nejlépe dostupným na světě, je úžasné. 

Ale pokud se systém nezmění, brzy to nebude pravda.