Jak správně léčit bradavice?

Nejdříve je třeba si vyjasnit, o jakých bradavicích je řeč: na mysli máme běžné infekční bradavice vyskytující se u dětí i dospělých na prstech rukou i nohou, ve dlaních a na chodidlech. Objevují se často po návštěvě bazénu. 

Není řeč o tzv. stařeckých bradavicích, ani o vystouplých pigmentových znaménkách, ani o visících drobných výrůstkách kolem krku...toto vše nejsou bradavice a neměli bychom je jako bradavice léčit! Také tímto způsobem neléčíme bradavice vyskytující se v obličeji a v genitální oblasti, tedy na tenké jemné kůži, kterou bychom snadno léčbou podráždili!

Je dobré vědět, že bradavice se nacházejí často v oblasech, které jsou vysušovány, mechanicky zraňovány nebo naopak v oblastech vlhké zapářky ( nohy v gumové obuvi). U dětí jsou velmi časté. To znamená, že tato zraňovaná kůže bude potřebovat určitou péči, aby naše léčba mohla být úspěšná. Sem patří pečlivé zvláčňování namáhané kůže ochrannými krémy, nošení prodyšné obuvi, ochranných rukavic při práci, bavlněných a ne silonových ponožek...

Takže jak probíhá správná léčba běžných infekčních bradavic umístěných na poměrně odolné kůži dlaní, chodidel, na dlaňové části prstů rukou a spodní částí prstů nohou:

V lékárně lze koupit některý z "laků" na bradavice, říká se jim také kolodium. Tento lak/kolodium se nanáší štětečkem na povrch bradavice podle návodu ( některé přípravky se nanáší 1x týdně, jiné 2x denně) do té doby, než povrch bradavice zhrubne, zaschne, ztvrdne. Až potud to většinou jde hladce. V této fázi také může bradavice sama odpadnout. Pokud však se jedná o větší bradavici, která na kůži stále "drží", nastává problém. Většina lidí se snaží bradavici v této fázi léčby odstranit násilím, a to paradoxně vede ke zvětšení bradavice místo jejího vyléčení. Na bradavici násilím nepůsobíme! Po fázi ztvrdnutí kůže kolodium vysadíme a nasadíme měkčící mast. Například se osvědčuje volně dostupná mast Kerasal ung, v lékárně ji lze koupit bez receptu. Nanášíme ji na ztvrdlou bradavici, buď 2x denně bez náplasti nebo 1x denně na noc pod náplast. Ztvrdlá kůže změkne a lze ji bez násilí odstranit. Na zbylou bradavici pak opět použijeme kolodium. Takto ošetření opakujeme, dokud bradavici kompletně nevyléčíme.