Je to, co léčí, zároveň příjemné?

Většinou právě NENÍ.

A proč tedy léčebný proces podstupujeme?

Protože věříme, že budeme po vyléčení zdraví. 

Věříme léčebnému procesu například proto, že nám v minulosti pomohl. Nebo věříme výsledkům vědy, svému lékaři, ev. lékaři nebo postupu, který pomohl našim blízkým….

Tato víra je velmi důležitá. 

Vede nás k aktivitě, k tomu - něco pro sebe/své zdraví VYKONAT.

V poslední době dochází ke značnému zneužívání této naší přirozené víry v uzdravení.

Na internetu existuje nepřeberná nabídka "zázračných" postupů, doplňků stravy, mastiček, očistných procedur, "léků na všechno" atd., spolu s jejich nabídkou je nám nabízena ke koupi ILUZE, že nás vyléčí. 

Tyto reklamy vycházejí z jednoho jednoduchého faktu, a to:

Je mnohem jednodušší si něco koupit než změnit určité - většinou zažité - způsoby našeho žití!!!

Příklady z praxe:

Obézní pacientka trpící lupénkou plosek, která si uvědomila, že přejídání sladkým neprospívá ani lupénce ani celkovému zdravotnímu stavu. Od základu změnila jídelníček, začala méně a přitom lépe jíst, zhubla, celkově se začala cítit velmi dobře… lupénka plosek je od té doby zhojena. 

Mladý muž těžký ekzematik od dětství si uvědomil, že rodinné vztahy, ve kterých žije, jej ubíjejí. Osamostatnil se, začal pracovat, začal zjišťovat, co mu prospívá a co ne a prospěšné kroky realizoval. Například zjistil, že horká voda k mytí je velmi příjemná, ale v důsledku zhoršuje ekzém. Takže se jí vzdal. Také objevil, že stydění se za kožní projevy vede k zakrývání postižených míst a zhoršování ekzému. Takže se přestal za projevy ekzému stydět. Mimo jiné objevil, že přiměřená tělesná aktivita správně rozložená v režimu dne vede k přiměřené únavě a zdravému spánku a během klidného spánku pak není tendence ke škrábání v noci. Je zhojen.

Mladý muž trpící lupénkou si připustil, že bohémský noční život, který dosud vedl, neprospívá jeho celkovému zdraví ani lupénce. Změnil styl života a projevy lupénky kompletně vymizely.

Postižený malý chlapec trpící lupénkou je z 80% zlepšen jen díky velmi pečlivé péči své maminky, která trpělivě promazává kůži svého syna opakovaně během dne, aby jeho postižená kůže nevysychala a nebyla drážděna. Věnuje této péči veškerou svou energii, protože VĚŘÍ, že svému synovi pomůže.

Mladá žena trpící nutkavým vymačkáváním sebemenších pupínků v obličeji a v dekoltu, takže je posetá jizvami, postupně přijde na to, že ji stresuje pobyt ve vztahu s nevhodným partnerem. Po rozchodu s ním je kompletně zhojena.

Starší velmi čistotný pán opakovaně vyžadoval kortikoidní léčbu pro ekzém na celém těle. Postupně připustil, že jeho citlivá kůže negativně reaguje přesušením a svěděním na každodenní hygienu celého těla. Každodenní sprchy se tedy vzdal, celé tělo sprchuje jen jednou týdně a jeho ekzém je kompletně zhojen.

Toto je jen několik příkladů léčebných úspěchů u některých pacientů z mé praxe. Jsou mnozí další, kteří mají "jen" částečný úspěch. Někteří teprve nastoupili cestu k uzdravení, protože si připustili, že je vyléčení jejich kožních projevů vůbec možné! Další zatím hledají. Jiní utrácejí peníze za "zázračné přípravky" a někteří z nich mají také úspěchy, protože přípravkům VĚŘÍ a navíc pro své zdraví také něco dalšího DĚLAJÍ.

Ale největší úspěchy mají ti, kteří věří SOBĚ - svému úzdravnému potenciálu, naučí se vnímat varovné signály (=nemoc a její příznaky) a přiměřeně na ně reagovat. Není jim zatěžko obětovat to, co bylo dosud příjemné za to, co skutečně prospívá.

A co "klasická" léčba neboli "západní" medicína? Někteří jí věří, jiní se jí brání, protože není celostní. Jasně, že není celostní. Ale proč bychom nevyužili jejích vědeckých poznaků a úspěchů na cestě za naším uzdravením?