Kopřivka

Kopřivka ( urtikarie) patří mezi velmi časté kožní choroby. Podobně jako po kontaktu s kopřivou se projevuje typickými pupeny či oválnými ložisky s bělavým středem, která mohou splývat až v obrovské mapovité plochy. Vzniká následkem úniku krevní plasmy z kožních cév a způsobuje otok v kůži. Prostředníkem těchto změn je histamin, látka uvolňovaná z krevních buněk. Postihne-li kopřivka i sliznice, může vést k závažným až život ohrožujícím stavům (dýchací a polykací obtíže, průjmy, pokles tlaku a poruchy vědomí). Stanovení diagnózy nebývá zpravidla obtížné, avšak zjištění vyvolávající příčiny je mnohdy svízelné. Obecně se kopřivka může objevit z nejrůznějších zevních i vnitřních příčin a i jejich kombinací. Nemusí být jen alergického původu.

 

Akutní kopřivka je nejčastější, vzniká náhle a rychle, do několika hodin či dnů odeznívá. Vyvolávající příčinu lze obvykle podrobným a cíleným lékařským pohovorem dobře zjistit- nejčastěji se jedná o potraviny, léky nebo infekce, dále pak štípnutí hmyzem, kontakt kůže s rostlinami, ovocem, zeleninou, zvířaty, prachem, pylem, parfémy, léky a jinými kontaktními vlivy.

 

Chronická kopřivka trvá déle než 6 týdnů a může probíhat i roky. Příčinu lze lékařským vyšetřením či laboratorními testy jen málokdy odhalit anebo ji nelze zcela odstranit. Pátrá se po vlivech jako u akutní kopřivky a dále po fyzikálních faktorech jako je tlak, chlad, sluneční záření, po vnitřních chorobách jako jsou onemocnění štítné žlázy, jater, po parazitárních a jiných chronických infekcích, onemocnění krvetvorby, nádorech, alergiích a imunologických odchylkách atd.

Léčebně se u obou typů nasazují antihistaminika. Na trhu je jich řada, některá jsou i volně prodejná. Vzhledem k pestrosti příčin musí lékař u chronických kopřivek vhodné antihistaminikum, případně jejich kombinaci, ve spolupráci s pacientem vytipovat, protože neexistuje lék účinkující na každého člověka a na každou kopřivku stejně dobře. Zevně se používají tekuté pudry, gely, mléka či chladivé krémy s obsahem zinku, taninu , mentolu a dalších přísad, výjimečně i kortikosteroidy.

 

K zásadám zvládání kopřivky patří pátrání po vyvolávající příčině a jejím odstranění:

  • veďte si deníček o požitých potravinách, nápojích, dále pracovních i mimopracovních aktivitách, případných onemocněních a i o vašem duševním naladění. Nezapomeňte uvést též všechny léky, včetně antikoncepce a jen občas užívaných léků, vitaminů, minerálů, potravinových doplňků a bylinných čajů.

  • sdělte lékaři jakoukoli změnu či podezření, i když se vám zdají být nepravděpodobné

  • užívejte pravidelně předepsané vnitřní i zevní léky na kopřivku

Pokud vyvolávající příčina stále působí, nemohou tyto léky vznik kopřivky zablokovat úplně, proto dodržujte i obecné zásady:

  • nedráždivá dieta: vyhýbejte se kořeněným a aromatickým pokrmům, alkoholu, rajčatům, paprikám, jahodám, zralým sýrům, burákům, mořským rybám a plodům, konzervačním činidlům a barvivům ( jsou schopné uvolnit histamin). Další omezení jsou individuální.
  • teplotní režim: vyhýbejte se horku jako jsou přetopené místnosti, sauna, velká tělesná námaha včetně sportovní, nenoste teplé a neprodyšné oblečení apod.

  • hygiena a péče o kůži: vhodnější je krátké sprchování vlažnou vodou, osušení provádějte zlehka a jemně („odsátí vody z kůže“). Používejte kromě léků též lékařem doporučené podpůrné prostředky k mytí a promazávání kůže ( mycí oleje, tělová mléka), protože u chronické kopřivky je kůže náchylnější k podráždění, svědění a přesušení. Též oblečení volte prodyšné, volné, hladké, aby nedocházelo k pocení a tření kůže.

  • Neexperimentujte s léčivy (od příbuzných, známých, volně prodejnými z lékárny), ani se zaručenými radami, kúrami a vyšetřeními.