Kortikoidy

....netřeba se jich obávat.

Stačí jen vědět, jak fungují.

kortik a zánět 

Na obrázku vlevo je nakresleno schema ZÁNĚTU kůže, ať už je podstatou zánětu lupénka, ekzém, poštípání hmyzem, infekční zánět atd....Zanícená kůže svědí a/nebo bolí, je horká, oteklá, má tendenci praskat a olupovat se. 

Obrázek vpravo znázorňuje stav po použití kortikoidu. Co s kůží kortikoid udělal? Způsobil přechodné křečovité smrštění kožních cév. V zánětlivé kůži se tato akce projeví jako přechodné ochlazení, zblednutí, úleva od bolesti, od svědění...Čím silnější kortikoid použijeme, tím je tato změna více patrná.

Jenže ouha! Jak správně tušíte, tato úlevná změna je pouze přechodná, trvá tak dlouho, jak dlouho trvá účinek kortikoidu. Navíc bohužel po opakovaném použití kortikoidu si cévy "zvyknou" neboli stanou se závislé stejně, jako existuje závislost na jakékoli jiné droze. To se projevuje tím, že cévy stále méně reagují smrštěním na další dávku kortikoidu, vyžadují tedy stále častější a častější podání kortikoidu k potlačení zánětlivých příznaků. Tato nepříjemná zkušenost vede mnohé pacienty (zcela právem) k odmítání kortikoidů jako takových.

Jaké je řešení?

  1. vždy je na prvním místě řešit příčinu nemoci! Plně si uvědomuji, že medicína nás v mnoha případech zklamává co se týká znalosti příčin vzniku nemocí. Respektive nám odpoví, že nemoc je daná geneticky a zda se projeví či neprojeví svými viditelnými (pociťovanými, měřitelnými atd) příznaky, závisí na množství dalších faktorů. Ale v tuto chvíli už přestáváme být bezmocnými! Jediné co je třeba je - pravdivě si tyto faktory začít uvědomovat a měnit žádoucím směrem.
  2. kortikoidy používat správným způsobem při vědomí, že se jedná o přechodnou "berličku" .

Stejně jako zlomená ruka vyžaduje přechodné nošení sádry, dokud kost nesroste. V praxi to nejčastěji znamená: zahájit léčbu krátkodobou každodenní aplikací kortikoidu a pokračovat stále méně častou aplikací. Ruku v ruce s tím se pečlivě a správně starat o svou kůži tak, abychom jí co nejméně "překáželi" v hojení. 

Hojení je totiž (stejně jako nemoc) také podmíněno geneticky!