Lupénka - praktické rady

PSORIÁZA - LUPÉNKA

lupénka Mírné projevy lupénky je možné úspěšně léčit s běžnými přípravky a správnou péčí o kůži.

Doporučuji se řídit radami uvedenými v článku "Péče o suchou a citlivou kůži"

Ložiska lupénky běžně nemokvají, zato bývají extrémně vysušená, s nánosem šupin. Prvním krokem k léčebnému úspěchu je tedy šetrné odstranění šupin jejich postupým změkčením s následným jemným vymytím a ne škrábáním nebo násilným strháváním!

 

Ke změkčení šupin slouží hodně mastné krémy či masti ( viz výše) anebo přípravky s obsahem změkčujících látek jako je urea-močovina a kyselina salicylová. Příklad mastného krému s obsahem změkčujících látek- Kerasal mast ( k dostání v lékárně). Příklady tělových mlék s obsahem změkčujících látek -  Lactovit lactourea ( parfémovaný, v drogerii), Excipial U Lipolotio ( v lékárně).

Speciální lokalizací lupénky je vlasatá část hlavy, která se léčí obtížně pro nemožnost ošetření postižené kůže mastnými přípravky. Výjimkou je výše uvedená mast Kerasal, kterou lze po předchozím nanesení vymýt. K mytí je v současné době nabízen velký počet šamponů proti lupům, v praxi se velmi osvědčil leta používaný v lékárně připravovaný klasický dehtový šampon, v některých lékárnách dostupný bez lékařského předpisu. Ke zvláčnění suché kůže kštice můžeme použít také běžné krémy nebo například kokosový olej, který po nanesení na kůži dobře a rychle taje a účinně tak vyplní mikroskopické trhliny v kůži, takže kůže kštice po následném umytí (běžným) šamponem nesvědí.