Moluska

Moluska

 


Jedná se o nakažlivé virové onemocnění kůže, které nejčastěji postihuje malé děti a jemnou tenkou kůži, u dospělých se vyskytuje méně často.  K přenosu dochází těsným tělesným kontaktem a v bazénech. Často postihuje jemnou kůži (obličej, víčka, genitál, také okolí konečníku) a tak může být léčba občas svízelná. Problém jsou také mnohočetné projevy molusek. Problémem může být také poměrně dlouhá inkubační doba (až půl roku), takže při jakékoli léčbě léčíme pouze viditelné projevy a ty "neviditelné" se přesto mohou po učité době po vyléčení na kůži teprve objevit. Neznamená to tedy nesprávnou léčbu...

 Jak je poznáme?

Jedná se o lesklé bledé nebo načervenalé pupínky velikosti špendlíkové hlavičky nebo větší, většinou do velikosti 5x5 mm. 

Jak je léčit...

To je někdy problém. V lékárnách jsou dostupné přípravky na bázi hydroxidů, které působí na kůži leptavě. Při jejich použití dojde k "roztavení" obalu moluska a vzniku zánětu, který pak vede k zahojení celého projevu. Po léčbě může a nemusí zůstat drobná jizvička. 

Co ale s těmi oblastmi, kam nemůžeme dát žíravinu (oční víčka, genitál, velmi malé děti)?

Na těchto místech můžeme postupovat takto: V lékárně jsou k dostání bez receptu různé druhy zinkových past. Zinkové pasty v závislosti na koncentraci zinku a použitém masťovém základu více či méně vysušují kůži. A tohoto účinku využijeme v "bodové" léčbě molusek. Na vatovou štětičku nabereme malé množstí pokud možno "tuhé" zinkové pasty (to znamená té, která obsahuje vyšší koncentraci zinku, talku...prachových částeček, které do sebe absorbují vlhkost a tím vysušují kůži). Pomocí štětičky nanášíme pastu cíleně pouze na moluska několikrát denně. Tímto způsobem dojde k přesušení a prasknutí tenké kůže nad moluskem a moluskum bezbolestně po určité době vypadne. Okolní zdravou kůži chráníme mastnějším krémem (Infadolan, Nivea, Indulona) tak, aby si okolní kůže udržela vláčnost a odolnost vůči přenosu další infekce. 

 

Léčba v ordinaci

Někteří pacienti s molusky, která se nepodařilo vyléčit doma, nebo při nadměrném výskytu molusek, navštíví ordinaci lékaře. Zde většinou lékař provede exkochleaci (seškrábnutí) molusek ostrou lžičkou. Tady bych ráda upozornila na jednu věc: Pokud je postižená kůže dostatečně předem zvláčněná (to znamená pravidelné zvláčnění a ne jednorázové promazání pouze před návštěvou ordinace), moluska jdou odstranit snadno a s minimální bolestivostí během zákroku! V případě mnohočetných projevů u velmi malých dětí je někdy nutný zákrok během celkové anestezie (nebo pouze analgosedace) v nemocnici. Výkon nepůsobí na děti stresujícím způsobem a provádějí ho vysoce erudovaní lékaři ( v případě Liberce v Krajské nemocnici Liberec).

Takže...maminky a děti, často k vyléčení molusek stačí zinková pasta (k "tečkování" molusek) a Indulona (k promaštění okolní kůže)! Směle do toho :-)