(Ne)věřte internetu

...jak nakládat s informacemi?

Na internetu najdeme opravdu VŠECHNO. 
Od kvalitních a užitečných informací po bludy - informace jednoznačně škodící zdraví.

Často pacienti přicházejí do ordinace a říkají : "Vy doktoři to neslyšíte rádi, ale já jsem si vygoogloval, co mi je a jak se to léčí." 

A proč ne?
Dělala bych to samé…

Ale jak docílit toho - věřit, čemu je správné věřit a nevnímat to, co by mi mohlo ublížit?

Čeho je dobré si během sběru informací všímat:

  1. důvěryhodnosti zdroje - prostě těmhle stránkám věřím/nevěřím/věřím s výhradami
  2. hledat informaci současně v několika zdrojích a porovnávat
  3. hledat informaci nejen v češtině
  4. s velkou rezervou brát informace, které jsou spojeny s doporučením k NÁKUPU čehokoli. “Zdraví a štěstí v apatyce nekoupíme”, i kdyby se nám to líbilo
  5. vůbec nebrat vážně informace, které říkají, že JEDINĚ náš přípravek je ten jediný správný a léčivý (v medicíně většinou neexistuje jediná správná metoda léčby)
  6. a především : veškeré informace kriticky posuzovat  svým vlastním rozumem a citem, většinou nám naše "nitro" radí dobře, pokud nejsme zrovna v zajetí strachu. To je pak dobré se poradit s doktorem a ne se sousedkou nebo kamarádkou, které často svými domněnkami náš strach spíše rozmnoží.

Praktické příklady bludů:

Např. jeden výrobce či distributor jakéhosi přípravku na nehtovou plíseň uvádí, že se plíseň může rozšířit do "celého těla".  To je blud, který může vyvolat velmi negativně prožívané a škodlivé stavy úzkosti a strachu. Vážení pacienti, plíseň se vám NEROZŠÍŘÍ do celého těla. Ale když zanedbáte léčbu plesnivých nehtů, nevejdete se s nimi do bot a zvyšuje se riziko poranění a následné infekce  kůže v okolí nehtů. Kromě toho ji od vás může někdo chytit (do nehtů a kůže, nikoli dovnitř těla).

Nebo …100% účinné přípravky na růst vlasů: vlasy buď dorostou spontánně proto, že příčina výpadu vlasů pominula, nebo naopak vůbec nedorostou, protože je příčina výpadu daná geneticky a proti tomu žádné zázračné přípravky nepomohou.

Nebo …přípravek hubící parazity dlící údajně uvnitř našeho těla. Tito prodejci nejdřív potřebují méně soudné lidi pořádně vystrašit naprosto nepodloženým tvrzením o parazitech pohybujících se uvnitř našeho těla (kdepak se asi procházejí? po stěnách orgánů? nebo snad plavou? v krvi?) a pak je přimět ke koupi pofidérního přípravku.

Žijeme v úžasné době co se týká přístupu k informacím. 

Nechť nám slouží k užitku a ne ubližují. 

Záleží jen na našem postoji k nim.