Pityriasis versicolor

"Pityron" znamená v řečtině "otruba" ( příměr k šupinkám olupující se kůže), "versicolor" by bylo možno přeložit jako "měnící barvu".

 Jedná se o neškodnou kosmeticky obtěžující vyrážku vyvolanou pomnožením kvasinek rodu   Malassezia v rohové vrstvě kůže. Zároveň dochází k přeměně kvasinek v aktivní formu schopnou vyvolat kožní příznaky ( vláknitá forma). Této přeměně napomáhají různé vnější i vnitřní faktory.  Nejdůležitějšími jsou teplo a vlhko. Proto se příznaky typicky objevují v tropickém počasí. Postižené  části kůže bývají ty, které jsou zakryté oděvem, zvláště pokud se jedná o časté nošení více vrstev  oblečení z umělých nebo směsových materiálů ( kůže nemůže "dýchat"). Mezi další faktory podporující vznik kožních projevů je nadměrná potivost, zvýšená tvorba mazu (nejčastěji se jedná o dědičné vlivy). Práce v horkých provozech může být také predisponujícím faktorem. 

Kožní projevy většinou nesvědí anebo svědí velmi málo. Bývají bělavé ( zvláště u tmavých typů kůže), hnědočervené, hnědé nebo červené, u téhož pacienta se mohou barevně odlišné projevy kombinovat. Typické umístění je na šíji, na zádech, nad hrudní kostí, u žen mezi prsy a pod prsy, v loketních ohbích, v podkoleních, v zásadě však kdekoli na těle. 

Léčba

většinou vystačíme s běžnými v lékárnách volně dostupnými antimykotiky ve formě šamponů, gelů, sprejů, roztoků ev. krémů. Léčba by měla trvat minimálně 14 dní. K mytí se doporučují přípravky s kyselým pH. (zásadité pH na povrchu kůže přispívá k pomnožení kvasinek). Oblečení doporučujeme ze 100% bavlny, volné, prodyšné. Po osprchování lze napomoci odloučení šupinek s kvasinkami razantnějším otřením ručníkem. Je třeba počítat s recidivami vyrážky, pokud rizikové faktory trvají ( teplo, vlhko, neprodyšné oblečení a stres). 

POZOR! I po úspěšné léčbě mohou bělavá ložiska delší dobu přetrvávat, protože kvasinky produkují látky bránící opálení kůže.