Svrab

Latinsky scabies ... od slova "scabo", škrábat

Vyvolavatelem silně svědícího kožního onemocnění je lidský roztoč zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei). Nositelem nákazy je pouze člověk. Přenos se děje nejčastěji tělesným kontaktem a tento kontakt bývá těsný (proto se svrab řadí mezi pohlavně přenosné choroby). Nepatří sem např. podání ruky nebo sednutí si vedle člověka v tramvaji. Mimo tento nejčastější způsob přenosu přichází do úvahy přespání v posteli, v níž spal nakažený člověk (ubytovací zařízení u nás i v zahraničí), půjčování oblečení (mladí lidé). V poslední době hraje u přenosu svrabu výraznou roli způsob života mladých lidí, kteří žijí zároveň doma s rodiči a zároveň tráví hodně času mimo domov včetně společného "hromadného" přespávání na různých místech. Zde se nakazí a nákazu pak "přinesou" domů - např. sezením jen ve spodním prádle na sedačce, kde sedí ostatní členové rodiny (také v trenýrkách).

Zákožka měří jen desetiny milimetru, proto je pouhým okem neviditelná. V povrchové vrstvě kůže hloubí chodbičky, do kterých klade vajíčka. Je aktivní většinou v noci.

Hlavním projevem onemocnění je silné, úporné až nesnesitelné svědění. Toto svědění může být občasné nebo trvalé a velmi typickým znakem je zhoršení večer po ulehnutí do postele s následným zahřátím pod přikrývkou.

Projevy svrabu na kůži jsou různorodé. Typické chodbičky (bělavé "čárky" o délce několika milimetrů -viz obrázek) nemusí být vůbec patrné. Někteří pacienti na kůži mimo škrábance nemají téměř nic vidět (jedná se např. o velmi čistotné jedince, kteří častým mytím zpomalují šíření nákazy na svém těle). Na kůži většinou vídáme světlečervené velmi drobné pupínky, řídce nebo hustě rozeseté, typicky v místech, kde je kůže tenká. Jedná se o: meziprstí na nohou i rukou, zápěstí zevnitř, třísla, oblast genitálu, podpaží, okolí prsních bradavek. V naprosté většině případů nejsou projevy na hlavě. Na hýždích a genitálu nacházíme někdy výraznější silně svědící červené pupínky (hrbolky) velikosti několika milimetrů, které se i během správně provedené léčby hojí až několik týdnů.

Léčba:

  • Nezbytně nutné je léčit vždy celou rodinu najednou včetně sexuálních partnerů!
  • 100% úspěšná je léčba sirnou vazelínou, mast pacient obdrží v lékárně po předložení receptu i pro ostatní členy rodiny (mast nelze volně koupit).
  • Sirná vazelína se nanese velmi pečlivě od brady dolů na celé tělo, žádné místo nesmí být vynecháno, je nutné ošetřit každé meziprstí na rukou i nohou a genitál. Mast se po 3 dny nechá působit, takže se člověk 3 dny nemyje, naopak každý den se "přimazává" to , co se z masti "utřelo" do oblečení. Po 3 dnech se pacient převlékne do čistého předtím nenošeného oblečení a vymění ložní prádlo. Oblečení a ložní prádlo vypere na 60 st., ložní prádlo doporučuji vyžehlit.
  • Koberce, sedačky, polštáře apod. je třeba vyluxovat. Oděv a obuv, které nemůžeme vyprat, pověsíme nejlépe na balkon do průvanu cca na 5 dní. Zákožka bez kontaktu s lidskou kůží není schopna přežívat.

Důležité upozornění:

Po úspěšně provedené léčbě může kůže přesto občas svědit a také může dojít k podráždění sirnou mastí! První známkou léčebného úspěchu je, že původně nesnesitelné svědění se již záhy po nanesení sirné masti výrazně zmírní. Přetrvávající začervenání nebo pálení kůže po umytí sirné vazelíny je vyvoláno podrážděním poměrně vysokou koncentrací síry použité k léčbě. Je tedy nutné následně kůži pečlivě a opakovaně promazávat běžnými vyzkoušenými krémy, které máte doma, dokud tyto příznaky nevymizí. Nejdéle se hojí případné "hrbolky" (projevy svrabu na přirození, stehnech a hýždích).