Vlasy

... když hodně padají aneb obchod se strachem

Vlasy = symbol krásy.

Komu by na nich nezáleželo?

Růst vlasů je komplexní děj. Rozhodně to nefunguje tak, že sníme pilulku anebo natřeme hlavu vodičkou a máme najednou hřívu. To jsou pouze reklamní triky.

Vypadávání vlasů se děje z různých důvodů a bývá velmi stresující:

  1. nejznámější je tzv androgenetický typ výpadu ( kouty a následně pleš, týká se mužů, u žen nebývá tak nápadně vyjádřen). "Léčí" se velmi obtížně, protože přírodě neporučíme. 
  2. tzv alopecia areata projevující se "kolečky" bez vlasů. Bývá spojena s atopií, původ stresový, prognóza většinou dobrá-  většinou nevede ke kompletnímu a trvalému výpadu, léčba je pomocí hormonálních přípravků, ale spíše se stav upraví sám bez léčby
  3. výpad vlasů jako důsledek prodělaného zánětu kůže kštice ( jedná se vlastně o jizvu, ve které pak už nikdy nerostou vlasy)

Kvalita a hustota vlasů je dána geneticky. Během života se na ní podílí množství vlivů. Všechny ženy, které prodělaly porod, znají typický výpad vlasů objevující se přibližně 4-5 měsíců po porodu. Je dán prudkými hormonálními změnami kolem porodu. Změna je o to víc patrná, že během těhotenství jsou vlasy naopak více husté. Stav se upraví bez léčby sám.

Další vlivy - závažné horečnaté nebo jiné vysilující onemocnění a operace v celkové narkóze. S odstupem několika měsíců se objeví výpad vlasů, který se opět většinou samovolně bez léčby upraví  v průběhu dalších několika měsíců. 

Stav výživy - je známo , že ženy s poruchou příjmu potravy ( anorexie) mívají suché , řídké a nekvalitní vlasy.

Stres - tento vliv pozoroval alespoň jednou za život každý z nás. Většinou se stav plně upraví bez léčby.

Poranění kůže hlavy - ve výsledné jizvě nerostou vlasy. 

Také závažné projevy lupénky ve kštici (lnoucí nánosy šupin) mohou vést k prořídnutí vlasů. Je nutné odstraňovat šupiny velmi jemně  a postupně pomocí změkčujících mastí a ne násilím, které vede k vytrhnutí vlasů spolu se šupinou.

Některé druhy léků se mohou podílet na zvýšeném výpadu vlasů. 

Možná byste byli překvapeni, jaký vliv na růst vlasů může mít nevhodný účes. Dlouhodobé nošení účesu, kdy jsou vlasy pevně staženy dozadu a nahoru (proti svému přirozenému směru růstu) může vést k prořídnutí až plešatosti těch partií, které jsou působením tahu vystaveny nejvíc (v oblasti čela).

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud příčina výpadu vlasů je přechodná (ne genetická ) a pomine, vlasy mají v naprosté většině případů tendenci dorůst.

Pokud mohu radit z praxe:

  • Šetřete peníze a neutrácejte za zázračné pilulky a vodičky. 
  • Ušetřené peníze vynaložte na kvalitní pestrou stravu, účes , který vám udělá radost, a aktivity, které vás baví … 
  • Velmi důležitý je dostatečný a kvalitní spánek.
  • Barvení vlasů většinou výpad nezpůsobuje. Výjimkou je alergická reakce (neboli zánět kůže) po barvě na vlasy.