Hýždě a genitál

Hýždě a genitál

Hýždě… suchost a tření a také (více u mužů) pot

"Keratosis pilaris“... suché a občas navíc červené pupínky na zadku a zadních stranách stehen, bývají také na zadních stranách paží a u malých dětí na tvářích, považované některými nesprávně za infekci. Jedná se o malé "zátky" z rohoviny, které vyplňují folikulární ústí (místo odkud vyrůstá chloupek) a když kůži nezvláčňujeme, více vysychají , pak se ulamují a folikulární ústí se podráždí a začervenají. Řešením je zvláčnění kůže po každém vykoupání, stačí běžný krém.

Tyto pupínky bývají velmi často špatně léčeny jak pacienty , tak lékaři, kteří nepřihlíží ke skutečnému důvodu vzniku tohoto typu zánětu. Léčení, které nebývá úspěšné, spočívá v desinfikovanání a vysušování projevů. Na dráždění se také podílí nošení těsného oblečení, pocení a mechanické dráždění daného místa (sezení- hýždě).

Někteří dospívající navíc tyto pupínky strhávají a vytvářejí si tím jizvy.Nejedná se o akné!

 

 

 

 

Genitál… aneb krajina skrytá zakrytá, nedýchající

Přitom co se týká naší pozornosti, někdy přehnaně v popředí zájmu. Pouhé upření pozornosti na určitou část našeho těla mění fyziologii / fungování této části! A často zcela opačným směrem, než bychom si přáli... a to holení... ach jak kůže trpí. Holení značně naruší kožní povrch odřením, stačí mikroskopické poranění a viry často osidlující tyto partie a dlící v latentním / spícím stavu se „probudí“ a vytvoří příznak (bradavice). Také pohlavní přenos virové a jiné infekce je mnohem snazší, pokud je kůže vyholená. A jestli vám někdo tvrdí, že ochlupení nemá žádný význam pro zdraví kůže, tak lže. Neříkám „nesmíte se holit“, ale měli byste znát tyto skutečnosti a na základě této znalosti se rozhodovat. Vůbec také není od věci ihned po holení použít vyzkoušený nejlépe neparfémovaný krém. Nejhorší nápad je po holení použít alkoholový roztok, který toto místo zapářky vysuší, podráždí, kůže začervená, svědí a pálí a pak mnohem snáz onemocní...

V této utajované krajině mohou být skryty různorodé vyrážky od neinfekčních – lišej, ekzém, lupénka, opruzení, pigmentové névy, vrozené stavy... po infekční jako jsou pohlavně přenosné bradavice a další pohlavní nemoci. Kvasinková infekce se v odborných kruzích diskutuje... je přenosná? Není přenosná? Protože „svou kvasinku“ máme každý z nás na své kůži, odpověď je nejednoznačná.