Nehty

Nehty

…tvoří rohovina, která může bobtnat a často následně praskat, zvláště v případě častého a dlouhodobého kontaktu s detergenty nebo v gumových rukavicích

Je lepší obrušovat než stříhat. Stříháním se nehty „žvejkají“ a vrstvy rohoviny pak nedrží tak dobře při sobě, takže se nehty třepí.

Než se začnete obávat, že vám určitě „něco chybí“, protože se vám třepí nehty na rukou,podívejte se na nehty na nohou. Když jsou zdravé, budeme hledat příčinu ve způsobu používání rukou (ruční praní, mytí nádobí, nošení gumových rukavic, práce na zahradě, práce s dráždivými látkami).

Pokud je zánět kůže (nejčastěji ekzém, ale může to být i lupénka) v těsné blízkosti nehtového lůžka, není tvořen zdravý nehet, ale zvlněný, dolíčkovaný, rýhovaný atd... pěkný nehet začne růst až poté, co je odhojen zánět kůže (ekzém). V tomto případě nemá izolované řešení poškozeného nehtu žádný význam, je třeba léčit zánět v okolí nehtu.

Nehty na rukou více trpí vysušováním, nehty na nohou spíše bobtnáním rohoviny vlivem zapářky v uzavřené obuvi. To vede ke zlepšení průniku a množení plísní v nehtech, tzv. "onychomykóze"

Spíše než vitaminy a výživné laky doporučuji vždy večer pečlivé promazání rukou včetně nehtů s výživnými krémy nebo provádět jemnou masáž nehtů a jejich okolí s lehce ohřátým olivovým olejem. Nehty jsou velmi dobře prodyšné a někdy trpí během nošení gelových nehtů (zapářka).