29.04. 2017

Mám kožní problém! (jak se starat o ekzém, lupénku, periorální dermatitidu a růžovku)

 

EKZÉM:

 


ekzém2

ekzém1


 

 • začal kožní problém nejprve suchostí a svěděním kůže?
 • jsou kožní potíže umístěny na přirozeně vlhkých místech? (třísla, podkolení, loketní jamky, meziprstí rukou, za boltci, místo pod vlasy na zadní straně hlavy)
 • nebo jsou naopak v místech podléhajících vyschnutí na bércích, hřbetech rukou?
 • zhoršují se projevy po mytí ? (častých návštěvách bazénu) Máte po vykoupání pocit mravenčení a "jehliček" v kůži ?
 • zhoršují se projevy tzv. samoléčbou ? (chlazení zanícené kůže na mokro, desinfikování, použití francovky, častější mytí)

 

V tom případě se nejspíše jedná o ekzém. Ekzém je umožněn suchostí kůže a častým odstraňováním přirozeného kožního filmu mytím. Proto léčba ekzému musí být právě opačná.

1. Na prvním místě je třeba přestat s nadměrnou hygienou. Většinou bývá prospěšné ložiska ekzému několik dní vůbec nemýt.

2. Ložiska ekzému zbytečně nezakrývat oděvem, gumou od ponožek, šálou atd. Pokud není možné tento požadavek splnit, pak používat prodyšné měkké bavlněné oblečení bez příměsi umělých vláken

3. Zvláčnění křehkého a popraskaného kožního povrchu. Zde se bude přístup lišit podle toho, zde je ložisko pouze SUCHÉ nebo zda ložisko MOKVÁ.

      

Pokud je ložisko SUCHÉ, je třeba jej zvláčnit, nejlépe s předem vyzkoušeným krémem bez obsahu zbytečných přísad a parfemace. Na tomto místě učiním výjimku a napíšu některé konkrétní značky krémů. Pokud mají suchá ložiska po namazání tendenci štípat , použijte přípravky jednoduchého složení s malým nebo žádným podílem vody jako je například Calcium panthotenicum, Infadolan, Modrá Indulona, vazelína. Pokud naopak suchá ložiska po nanesení bezvodých mastných přípravků mají tendenci svědit, červenat a vlhnout (to je dáno zapařením kůže pod neprodyšnou vrstvu masti), je třeba použít méně mastné krémy s vyšším podílem vody. Méně mastné přípravky jsou například Excipial krém, Basic 30 krém, Dexeryl krém. Promazání suchého ložiska je nutné opakovat podle stavu suchosti tak často, aby trhliny v kožním povrchu byly trvale chráněny před podrážděním, to znamená většinou nestačí promazání 2-3 x denně !!!

 

Pokud už ložisko ekzému mokvá, znamená do větší narušení kůže než když je jen suché. Na mokvající ložisko nikdy nesmíme dát mastnou mast, protože by se mokvání zhoršilo.  Stejně nevhodný je zinkový krém, který by vytvořil na povrchu mokvajícího ložiska žmolky a napomohl by vzniku kožní infekce. Mokvající ložisko je potřeba nejprve šetrně vysušit pomocí vysýchavého obkladu. K tomu nám poslouží vlažný nenavoněný čistý černý čaj, velmi světlý růžový roztok hypermanganu nebo oblíbený Jarischův roztok, který lze bez receptu pořídit v lékárně. Pro milovníky bylinek doporučuji obklad s řepíkem. Obklad provedeme přiložením gázového čtverce s daným vlažným roztokem, na několik minut. Po sundání obkladu je nutné změkčit kožní povrch aby znovu nezkřehnul a nepopraskal- s méně mastným krémem, viz výše.

 

Jste-li "potivý typ" a podráždění kůže se opakovaně vrací do míst vlhké zapářky (loketní a podkolení jamky, oblast třísel a kolem konečníku), velmi doporučuji naučit se zacházet se zinkovými krémy. Problematická místa večer po umytí a dostatečném zvláčnění ještě navíc ošetříme s některým krémem obsahujícím zinek, nanesení neprovádíme roztíráním, ale jemným poklepáním, ve slabé vrstvě. (např. Sudokrém, Vitella Ictamo, Pityol, Aviril krém na opruzeniny).

Zinkový krém se vstřebá jen částečně a na povrchu kůže ulpí částečky zinku, které zajišťují velmi účinnou ochranu kožního povrchu především zachycením potu. Tento mechanismus tedy zároveň vysušuje kůži a proto by se ošetření se zinkovými krémy nemělo opakovat častěji během dne, došlo by k opačnému efektu- přesušení a popraskání kůže.

 


PSORIÁZA - LUPÉNKA

 

lupénka 

Mírné projevy lupénky je možné úspěšně léčit s běžnými přípravky a správnou péčí o kůži.

Doporučuji se řídit radami uvedenými v předchozím článku o ekzému. 

 

Ložiska lupénky běžně nemokvají, zato bývají extrémně vysušená , s nánosem         šupin. Prvním krokem k léčebnému úspěchu je tedy šetrné odstranění šupin jejich postupým změkčením s následným jemným vymytím a ne škrábáním nebo násilným strháváním!

 

Ke změkčení šupin slouží hodně mastné krémy či masti ( viz výše) anebo přípravky s obsahem změkčujících látek jako je urea-močovina a kyselina salicylová. Příklad mastného krému s obsahem změkčujících látek- Kerasal mast ( k dostání v lékárně). Příklady tělových mlék s obsahem změkčujících látek -  Lactovit lactourea ( parfémovaný, v drogerii), Excipial U Lipolotio ( v lékárně).

 

Speciální lokalizací lupénky je vlasatá část hlavy, která se léčí obtížně pro nemožnost ošetření postižené kůže mastnými přípravky. Výjimkou je výše uvedená mast Kerasal, kterou lze po předchozím nanesení vymýt. K mytí je v současné době nabízen velký počet šamponů proti lupům, v praxi se velmi osvědčil leta používaný v lékárně připravovaný klasický dehtový šampon, v některých lékárnách dostupný bez lékařského předpisu.

 

 

PERIORÁLNÍ  DERMATITIDA

 

periorálka2 

projevuje se drobnými červenými mírně svědícími pupínky,pálícími ložisky, někdy puchýřky symetricky umístěnými v nosoretních rýhách, kolem nosu a na stranách brady, někdy bývají také v okolí zevních očních koutků. 

Provokujících faktorů je velký počet:

pocení ( posilovna, sauna), pobyt v bazénu, změna kosmetiky, nadměrné čištění a vysušování kůže obličeje, krémy proti vráskám, pobyt v klimatizovaném prostoru, pláč, mechanické dráždění ( vousy partnera, srst zvířat, kapesník při rýmě), psychický stres…

 

 

Zásady léčby:

 • vynechat veškeré dráždění! V praxi to znamená nepoužívat k čištění obličeje žádné přípravky a ani tampony , obličej omýt maximálně 2 x denně s vlažnou (ev. převařenou nebo kojeneckou vodou), na ložiska nesahat !! ( v žádném případě pupínky nevymačkávat)
 • během dne opakovaně zvláčňovat postižená místa s jedním druhem neparfémovaného dříve vyzkoušeného krému
 • na noc jemně poklepat ve velmi slabé vrstvě (“neviditelné”) zinkový krém ( Sudokrém, Vitella Ictamo)

 

Při dodržení těchto zásad se periorální ( kolem úst) nebo periorbitální ( kolem očí) dermatitida zhojí sama bez nutnosti návštěvy kožní ordinace. 

 

Nikdy se nenechte svést k použití kortikoidů na tento druh dermatitidy !! ( Locoid, Hydrocortison, Triamcinolon atd) , kortikoidy v naprosté většině případů vedou k “zakonzervování” kožních projevů a stav se po krátkodobém zlepšení vždy naopak postupně zhorší !

 

 

ROSACEA - RŮŽOVKA

 

růžovka 

se projevuje neprve pocitem zahřátí a plošným začervenáním kůže tváří, nosu, čela, a pokud není tento první projev správně léčen, postupně přejde do stadia pupínků, někdy hnisavých, především na nose, tvářích, na čele. Postihuje především pacienty se světlou suchou citlivou kůží.

 

Zásady léčby:

 • pečlivá každodenní ochrana kůže obličeje před slunečním zářením. Od časného jara do podzimu a během pobytu na horách v zimě doporučuji používat krémy s vysokým ochranným faktorem proti UV záření ( SPF 30-50), v lékárnách jsou dostání krémy přímo určené na citlivou a červenající kůži obličeje, s ochranným faktorem
 • pokud je to možné, vyvarovat se častého střídání teplot v okolí ( sauna)
 • pravidelné zvláčnění kůže obličeje s vyzkoušenými neparfémovanými krémy nebo mastmi pokud možno jednoduchého nekomplikovaného složení, projevy růžovky není vhodné nadměrně  čistit a vysušovat nebo vymačkávat !
 • úprava jídelníčku, především se vyvarovat pravidelného pití alkoholu ( u alkoholismu je léčba růžovky neúčinná, dokud pacient nezačne abstinovat), omezit potraviny obsahující látky, které vyvolávají zčervenání obličeje, viz článek "kožní potíže vyvolané stravou"
 • před spaním doporučuji po běžném zvláčnění kůže obličeje na červená místa jemně nanést zinkový krém poklepáním ve velmi slabé vrstvě ( Sudokrém, Vitella Ictamo), po několika dnech dojde k postupnému blednutí začervenalé kůže, je však třeba předcházet přesušení pečlivým zvláčňováním během dne

Ordinační hodiny:

Čtěte informace na úvodní stránce!
  ("otázky a odpovědi")

Po  

 

 7:30-12:00 

pouze objednaní

pacienti

13:00-15:00

pouze objednaní

pacienti

Út  

7:30-12:00  

předem

objednané výkony

St  

7:30-12:00  

předem

objednané výkony

Čt  

7:30-12:00    

  

7:30-12:00    
 •  
MUDr. Hana Moosová
Klášterní 117/2
460 01 Liberec
Tel.: 485 312 636
E-mail: hana.moosova@gmail.com
Facebook