18.02. 2016

Proč je stále plná čekárna?

 

 

Podle mého pozorování skutečně nemocných lidí je v čekárně asi tak 15%. Skutečně nemocný (to je člověk, který se cítí být nemocný) nechce "něco konkrétního", ale přeje si být uzdraven, takže je připraven nést i určitou oběť. Ať je to oběť ve formě čekání v přeplněné čekárně, pracné péče o kůži, vzdání se určitého jídla nebo zvyku, který kožní problémy vyvolává či zhoršuje apod….Například některé kožní potíže vyžadují, aby byla kůže odhalena, aby "dýchala". S tím je však spojena velmi nepříjemná věc a to je právě to odhalení/neskrývání kožního projevu, za který se člověk původně styděl, před ostatními. Pokud tento pacient dospěje k postoji, kdy je pro něho důležitější jeho zdraví než jak vypadá před druhými lidmi, jedná se zároveň o oběť (starého postoje) a zároveň o krok směrem ke zdraví.

 

A co ti ostatní (85%)?

něco chtějí

dívali se na televizi (osvěta má pozitivní i negativní dopad, pozitivní v časné diagnostice nádorů a negativní v přeplněných čekárnách)

četli internet

kamarádka jim řekla, ať s tím něco dělají

šli zrovna okolo

jedou na dovolenou 

mají prázdniny

"blbě to vypadá" (kožní projev)

odjíždějí do zahraničí a nemají masti

přijeli zrovna ze zahraničí a nemají masti

bude léto a chtějí být krásní do plavek

chci recept na mast, kterou lze volně koupit v lékárně, ale s receptem ušetřím peníze 

potřebuji recept na mast, kterou bych si klidně koupil, ale bez receptu mi ji nedají (zde se nejedná o pokřivený postoj pacienta, ale vadu systému úhrad léků)

 

A hlavně…tito ostatní žádnou oběť nést nechtějí, nechtějí se vzdát navyklého způsobu života, i když vědí, že jim ubližuje. Říkají "já vás vůbec nezdržím" a tím si vynucují  splnění svého požadavku. Jak mohou vědět, kolik času vyžaduje vyšetření, určení diagnózy a dohodnutí se na léčbě? Nebo tímto výrokem snad naznačují, že si jsou vědomi toho, že zdržují? Ten, kdo se doopravdy chce léčit, se přeci nestará o to, zda lékaře "zdrží", vždyť lékař je tu pro něj!

Například:

Mnohem jednodušší je požadovat lék na růžovku (rudnutí v obličeji) než se vzdát pití vína. Abyste tomu správně rozuměli, nepatřím k moralistům, kteří chtějí ostatním zakazovat to, co je baví, co jim chutná atd….Ale také nepatřím k těm lékařům, kteří dají pacientovi to, co on požaduje, jen aby od něho měli pokoj. Nikoho k léčbě nenutím. Na druhou stranu ale nehraji hry na pátrání po "záhadné nemoci" jen proto, že si pacient nehodlá přiznat svůj podíl na svých potížích.(Souvislost mezi zavíráním očí před pravdou a náhradním pátráním po nějaké neznámé nemoci, na kterou by se problémy daly svést, je asi zákonitá). Nedávno jedna pacientka přinesla k nahlédnutí velký počet výsledků různých krevních testů, protože má stále rudý obličej. Jeden z parametrů ji však usvědčil z nadměrného pití alkoholu, což ona po konfrontaci s výsledkem krevního testu potvrdila. Chce se opravdu vyléčit anebo chce pokračovat v navyklém způsobu života? Rozhodnutí je na ní a ne na lékaři. Lékař je tu od toho, aby určil správnou diagnózu a správný léčebný postup. Pokud pacient nechce spolu-pracovat v léčbě a zároveň si přeje "nemít příznak", pak naše spolupráce není spolupráce a je jen ztrátou času. Pokud by tito pacienti zůstali doma, uvolní tím místo pro ty, kteří se skutečně chtějí léčit.


Ordinační hodiny:

Čtěte informace na úvodní stránce!
  ("otázky a odpovědi")

Po  

 

 7:30-12:00 

pouze objednaní

pacienti

13:00-15:00

pouze objednaní

pacienti

Út  

7:30-12:00  

předem

objednané výkony

St  

7:30-12:00  

předem

objednané výkony

Čt  

7:30-12:00    

  

7:30-12:00    
  •  
MUDr. Hana Moosová
Klášterní 117/2
460 01 Liberec
Tel.: 485 312 636
E-mail: hana.moosova@gmail.com
Facebook