Obličej

Obličej

... každý puchýřek nemusí být opar a každý pupínek nemusí být akné!

nejkomplikovanější část kožního povrchu. Střídají se tu místa vlhké zapářky (vlasová hranice, oční víčka, kůže krytá obočím a vousy, kůže v oblasti vrásek především na čele a kolem úst, ústní koutky) se suchými partiemi (tváře, nos, červeň rtů) místy s nakupenými mazovými žlázami (čelo, kolem nosu).

Navíc je obličej vystaven na očích ostatním, takže každý „pupínek“ a flíček v obličeji nás značně znervózňuje a často vede k nesprávným a zbrklým pokusům o okamžité řešení, které končí pravým opakem – nedávejte prosím nikdy sami od sebe na kůži obličeje kortikoidní přípravky! A když vám je předepíše praktický lékař, nechť vám současně předloží přesný léčebný plán – jaká je podle něj vaše diagnóza, jak dlouho, jak často používat kortikoid, kdy zabere a co máte dělat, když nezabere! Vyrážka „léčená“ půl roku není léčená, ale pěstovaná nesprávnou léčbou!

Odírání obličeje neustálým čištěním tampony, zraňování vymačkáváním každého i nejmenšího (navíc nezralého) pupínku, různé kosmetické zákroky, krémy proti vráskám… může být obličej spokojen? Co takhle raději na obličej vůbec nesahat, opláchnout vlažnou čistou vodou nejvýše 2x denně a pak promazat krémem/olejem/mastí bez parfemace? Především dámy: víte, že dovnitř o kůže se skoro nic nevstřebá? Že je tedy mnohem výhodnější mít na obličeji ochrannou vrstvu klidně obyčejného krému, který podpoří její přirozenou funkci bariéry? A pokud plní kůže funkci, která jí náleží, je pak „spokojená“ – zdravá?

Samozřejmě mám ráda občas zajít na kosmetiku k šikovné a příjemné kosmetičce :-). Ale ve jménu harmonie – kůže obličeje potřebuje také někdy KLID.

Vliv jídla, pití a emocí na kůži obličeje je nesmírný. Potraviny a nápoje vyvolávající překrvení a zrudnutí obličeje zhoršují snad všechny druhy vyrážky (viz „kožní potíže vyvolané stravou“, „růžovka“).

Dále na kůži obličeje často nacházíme tyto kožní potíže:

"periorální dermatitida"