Lupénka
Psoriáza - název pochází z řečtiny (psora = svědění, šupina)
Lupénka není novou civilizační chorobou. Jsou o ní zmínky již ze starověkých civilizací, v egyptských papyrech. Jedná se o chronickou zánětlivou neinfekční kožní nemoc, která vzniká na základě dědičného sklonu k odchylkám imunitního systému a kůže. Je velmi častá, ve střední Evropě na ni trpí asi 2-3 procenta obyvatelstva.
Může se projevit v jakémkoli věku, ale nejčastěji v dospělosti, a to převážně ve dvou obdobích – okolo puberty a okolo 40.-50. roku věku.
Příčinu dosud neznáme - v současnosti se považuje za tzv. autoimunitní chorobu, při které bílé krvinky, tzv. T-lymfocyty, se důvodu dědičnosti a působením faktorů zevního a vnitřního prostředí aktivují. Vytvoří se kožní zánět, kožní buňky se zmnoží, rychleji rostou a nedokonale rohovějí. Normální kožní buňka totiž vyzraje a na povrch kůžed se dostane cca za 28 dnů, zatímco u psoriázy je to již za 4 dny, tedy 7x rychleji.
Dědičnost se dá zjistit jen u 30 procent pacientů, kdy je psoriázou postižen někdo z příbuzných. Nedědí se totiž choroba, ale sklon k chorobě!. Tudíž nemusí být nikdo v příbuzenstvu zjevně postižený. K viditelnému propuknutí choroby dojde v důsledku působení tzv. provokačních, vyvolávajících faktorů. (Není-li v rodině nikdo postižen, je riziko onemocnění lupénkou 2-3 procenta. Postižení 1 sourozence v rodině = 20 procentní riziko postižení dalšího dítěte, postižení 1 rodiče = 30 procentní riziko, postižení obou rodičů = 70 procentní riziko. Ale ani u takto vysokého rizika se psoriáza nemusí objevit. Záleží totiž na kombinaci zděděného sklonu a působení provokačních faktorů – pak se teprve choroba zjevně projeví.)
Provokační faktory jsou vlivy, které nejsou příčinou choroby, psoriázu však vyvolávají, zhoršují či jsou důvodem, proč se i při správné léčbě lupénka nehojí. Mezi nejčastější patří stres, infekce (hlavně dýchacích cest), poranění (fyzikální a chemické vlivy) a některé léky. Dále jsou to vlivy klimatu (zhoršení v období podzim - jaro a zlepšení v létě), životospráva, vnitřní choroby, hormonální vlivy.
Asi v 10 - 20 procentech se může objevit postižení kloubů. Kloubní psoriáza je zánět, postihuící hlavně malé klouby na nohou a rukou. Prsty jsou oteklé, bolestivé, hlavně po ránu ztuhlé. Může postihovat ale i velké klouby (rameno, koleno). Léčbu řídí revmatolog.
Typickým projevem lupénky jsou ohraničená červená ložiska krytá šupinami umístěná nad klouby ( lokty, kolena) a také ve vlasech. Méně známé projevy lupénky jsou tvořeny ložisky v místech zapářky (podpaží, pupek, třísla, zvukovody, u žen pod prsy), zde nebývá přítomen nános šupin.
Ještě méně známým projevem jsou zkalené puchýřky (bělavé) ve dlaních a na ploskách.
Praktické rady
- Důležité je pravidelné promazávání kůže tělovými mléky, krémy a mastmi. Je třeba promazávat zašupená suchá ložiska, ale také kožní projevy v místech zapářky! Do míst zapářky volíme méně mastné lehčí neparfémované krémy, ev . kombinujeme promazávací krém s následným nanesením zinkového krému jemným poklepáním na kůži.
- K mytí kůže v období klidu se doporučují jemná tekutá mýdla (syndety), v období postižení kůže mycí a koupelová emoliencia (mycí gely a oleje k dostání v lékárnách). Šupiny nikdy neodstraňujte násilím, vzniklé zranění kůže může aktivovat lupénku! Obecně se nedoporučuje časté mytí kůže z důvodu následného přesušení a tvorby prasklin v suché kůži. Mycí prostředky volíme neparfémované.
- Dieta je doporučována racionální (pestrá vyvážená strava), bez alkoholu, event. je možné vyzkoušet jaterní dietu. Omezit nadměrný příjem kalorií.
- Co se týká povolání, sportu a koníčků - volte takové, aby nedocházelo ke zraňování kůže, oblečení ze 100% bavlny.
Léčba
Na začátek léčby se většinou ordinují kortikoidy k místnímu použití. Jsou to léky odvozené od hormonu kůry nadledvin se silnými protizánětlivými účinky. Používají se v akutních fázích. Mají i nežádoucí účinky, a proto se přechází na dlouhodobě bezpečnější léky odvozené od vitaminu D. V dřívějších dobách se používaly přípravky obsahující dehet nebo cignolin, v dnešní době se od těchto přípravků ustupuje. Tyto masti barví a mohou podráždit kůži, takže se používají hlavně v nemocnicích a stacionářích. K domácímu použití se osvědčila méně koncentrovaná mast s dehtovým výtažkem ( liquor carbonis detergens), vhodné a účinné jsou přípravky obsahující bílý ichtamol , které existují ve formě past a šamponů. Světloléčba v současnosti využívá UVB spektrum ultrafialového záření. Lze ji absolvovat buď ambulantně nebo při hospitalizaci.
V případě neúspěchu zevní léčby je možno zasadit léky, nejčastěji se jedná o derivát vitaminu A acitretin. Celková léčba má všaki i nežádoucí účsinky, proto se podává u těžkých případů lupénky a pouze přechodně. Nově je k léčbě lupénky nasazována tzv. biologická léčba, ordinována ve specializovaných léčebných centrech za určitých přesně daných podmínek.