Dyshidrosa, dyshidrotický ekzém

...puchýřky ve dlaních a na chodidlech

Jedná se o častý problém postihující dlaně, plosky a prsty nohou a rukou mimo jejich hřbetní části. Častěji jsou postiženi jedinci s atopií, to znamená sklonem k atopickému ekzému, senné rýmě, bronchiálnímu astmatu, alergiím. Lidé s kontaktní alergií mívají tento typ reakce po kontaktu s daným alergenem. Ve značném počtu případů hrají výraznou roli psychické faktory.

Dyshidrosa 1

Velmi mírné sotva viditelné projevy dyshidrosy ve dlani.

Projevy úzce souvisí se strukturou kůže v této oblasti, rohová vrstva je zde "tlustší" a zároveň kůže tu obsahuje velký počet potních žláz. Proto různé druhy dráždění v této oblasti vedou k uniformním projevům a těmi jsou pod povrchem kůže umístěné puchýřky. Tyto puchýřky jsou někdy velmi drobné, sotva viditelné (pouze hmatatelné), jindy větší, jasně patrné, vyplněné čirou nebo zkalenou tekutinou (vypadá jako hnis). Puchýřky mohou být doprovázeny pocity jako je svědění, pálení (jako požahání kopřivou), bolestivost.

Dyshidrosa 2

S tím, jak se kůže přirozeně a kontinuálně obnovuje, stěhují se puchýřky k povrchu a vytvářejí začervenalá suchá olupující se a praskající ložiska tenké zranitelné kůže.

U velmi málo vyjádřené dyshidrosy puchýřky vůbec nevidíme, pouze si všimneme následného cárovitého olupování kůže bez nepříjemných pocitů a bez začervenání kůže. Toto mívají děti i dospělí například po prodělaném horečnatém onemocnění. Pokud jsou naopak puchýřky větší a jsou vystaveny zapářce a mechanickému dráždění ( gumové rukavice, gumová obuv), mohou se následně infikovat a vzniká závažný stav, který může být doprovázený horečkou a vyžaduje rychlou a účinnou léčbu většinou s celkovým podáním antibiotik. 

dyshidrosa 3Závažná infikovaná dyshidrosa u pracovníka dlouhodobě pobývajícího v gumové obuvi.

Nyní si můžete prohlédnout svoje ruce i nohy - pozorujte rozdíl mezi vzhledem a kvalitou kůže v přední části (dlaňové) části a zadní (hřbetní, nártové) části. Na stranách prstů rukou můžete pozorovat vzájemný přechod obou.

Kůže, aby byla zdravá, potřebuje mít dokonale a přiměřeně hydratovanou rohovou vrstvu, která není ani mokrá, ani suchá, ale přiměřeně zvláčňěná, hebká a ohebná. Viz článek "Kůže v zimě".

Pokud ji má hydratovanou příliš, rohová vrstva bobtná, maceruje a následně v ní vznikají trhliny a je tím drážděna k zánětu.  

Názorně tento typ dráždění je na tomto obrázku, zde je simulován nošením neprodyšně uzavřených igelitových rukavic:

Dyshidrosa igelit

V běžném životě k tomu vede jakékoli přehřívání a/nebo neprodyšné uzavření rukou a nohou: sauna, různé druhy sportů, práce v horkém prostředí v rukavicích, dlouhodobé nošení gumové obuvi a ponožek ze směsových nebo umělých materiálů…

Pokud ji má hydratovanou málo, opět praská a vznikají v ní trhliny. Tato nadměrná suchost opět může provokovat puchýřky ve dlaních a na ploskách, především u ekzematiků. Dyshidrotický ekzém je v tomto případě pouze jakási "odnož" ekzému, který mohou mít kdekoli jinde na těle.  

 

 

 Takže co s tím? 

 • Úplně zaprvé: naučme se vnímat, co naše kůže potřebuje (její pocity)! Ona nám to totiž dává neustále najevo.
 • Pozor na nadměrnou hygienu a mytí si rukou po každém "dotknutí se něčeho"!
 • (Pro zajímavost: suchá a popraskaná kůže "hostí" daleko více patogenních mikroorganismů a žádné mýdlo ani desinfekce to dlouhodobě neřeší)
 • Po každém umytí pečlivě zvláčněte vámi vybraným krémem. Nedejte na sousedy ani internet, mažte tím, co je vám příjemné.
 • Pečlivě volte druh krému. Potivé ruce často nesnesou mastné krémy a masti, dejte tedy nemastné. Mažte tolikrát, kolikrát je potřeba- opět se řiďte pocitem své kůže.
 • V zimě noste prodyšné a příjemné rukavice , zabráníte nadměrnému vysychání a praskání kůže.
 • Pokud musíte nosit gumové rukavice, vložte do nich obyčejné bavlněné, k dostání jsou za pár korun v pracovních oděvech. 
 • Před plánovanou námahou ( mystíme námahu kůže- viz informace výše) pečlivě a s předstihem zvláčněte. To je důvod, proč si maratonci dříve mazali nohy Indulonou než vyběhli…
 • Noste bavlněné ponožky ( v běžných obchodech jsou většinou směsové, ale v pracovních oděvech by měly být k dostání 100% bavlněné).
 • Po zapaření v botách nebo v rukavicíh pot krátce opláchněte, pečlivě osušte a hned kůži promažte s krémem. 
 • Atopici - lidé s vrozeným sklonem k alergiím- někdy dobře reagují na antihistaminika (léky proti alergii).
 • Nejezte ve větším množství kyselé potraviny a ostrá jídla, které též mohou být spouštěči dyshidrotického ekzému.
 • V případě nadměrné potivosti lze použít přípravky proti pocení dostupné např. v lékárně, v bylinkových prodejnách. Z přírodních přípravků je to například černý nenavoněný čaj nebo šalvěj k obkladům. 

Co dělat , když už puchýřky vznikly?

Je možné je ošetřit se zinkovým krémem - viz "Kůže v zimě"

Zinkový krém nikdy nedávat na popraskané a mokvající puchýře!

V případě mokvání dejte jako 1. pomoc vlažný obklad s černým čajem, pak černou mast a raději navštivte kožního lékaře.